
DIGITAL TRÄFF MED PM3-NÄTVERKET DEN 3 JUNI
Från modell till verklighet: Lyckas med pm3 och möt omvärldens krav
Välkommen till en digital träff där vi tillsammans utforskar hur pm3 kan användas för att skapa verklig nytta i er organisation. Under förmiddagen får du ta del av konkreta råd för att lyckas med pm3. Du får också uppdateringar om vad som är nytt i modellen och licensen inför 2025. Dessutom får du möjlighet att nätverka och utbyta erfarenheter med andra i öppna digitala rum.
NÄR: 3 juni kl. 09.00-12.00
VAR: Teamslänk kommer via mejl i samband med anmälan
PROGRAM: Se nedan
Del 1. Att lyckas med pm3 och objektledningen
Med Richard Tonyson
Vi återkommer ofta till att pm3 ska kompletterar linjestyrningen. Det ska gå en röd tråd från strategi till operativ leverans. Modellen ska hjälpa organisationer att balansera stabilitet med utveckling och säkerställa att digitala satsningar ger verklig effekt. Men vissa saker är lätt att säga och svårare att få till i praktiken. Kanske upplever du att rollernas uppdrag är tydligare på pappret, att det är svårt att resursprioritera, få till den där samverkan mellan verksamhet och it och ta sig vidare till en modernare pm3-tillämpning.
Under detta pass kommer På:s regionchef i Örebro att prata om varför det kan skava och hur man bör tänka. Han öppnar för möjligheten att ställa frågor, vilka går bra att mejla innan (licens@pm3.se), eller ta med till träffen.
Del 2. Pm3 2025 - nytt i modellen och licensen
Med: Johan Fransson
Pm3:s förmåga att komplettera linjestyrningen bygger på att modellen löpande uppdateras. Den behöver följa med både i de förändringar som sker internt i organisationen och i de förändringar som drivs av omvärlden. Årets uppdatering handlar om att sätta modellen i relation till allt som händer omkring oss. Den ska också ge beslutsfattare och resursägare insikt i varför resurser behöver lånas ut från linjeorganisationen och vilka effekter detta skapar. Under passet kommer vi att gå igenom uppdateringen av modellen såväl som licensens nyheter och innehåll.
Del 3. Digitala öppna rum för utbyte med andra
I våra digitala öppna rum får du möjlighet att ansluta dig till samtal där deltagarna delar kunskap, insikter och konkreta lösningar inom utvalda ämnen. Denna gång kan du välja rum utifrån en roll som engagerar dig. Det behöver inte innebära att du själv har den rollen. Det kan vara en roll som utvecklas hos er eller där du vill ta del av andras erfarenhet och utmaningar.
Välj mellan dessa fyra rum och roller
Hur ska man skapa engagemang, intresse och hantera:
- Objektägarrollen
- Objektledarrollen
- Objektspecialisten
- Modell- och tillämpningsansvarig
Många har efterfrågat en plattform för att nätverka och utbyta erfarenheter, och här får du möjligheten att göra just det – på dina egna villkor. Lyssna eller prata, du bestämmer. Lyssna eller prata, du Det här är er arena och rummen leds av er som deltar. Tillsammans skapar ni värdefulla insikter och bygger ett starkare nätverk.
Tipsa dina kollegor och anmäl er redan idag!
Tillhör du en organisation som har pm3-licens är du varmt välkommen att anmäla dig. Ni kan delta med så många personer ni önskar, men varje deltagare behöver göra en egen anmälan.
Tillhör du en organisation utan licens är du välkommen att läsa mer och kontakta oss.
Anmälan
Välkommen! Hör av dig om du har några frågor - annars ses vi på träffen!
Kontakt: licens@pm3.se eller 08-544 961 70